1. Wczoraj (26.09.) ok. 23.00 wróciliśmy z pielgrzymki autokarowej do Częstochowy przez Toruń. W Częstochowie spotkaliśmy się z wiernymi całej nasze archidiecezji w ramach corocznej pielgrzymki na Jasną Górę wspólnoty Kościoła nad Odrą i Bałtykiem. Dziękujemy za ten czas łaski.

 

  1. Od środy 16 września odprawiamy Msze Święte Gregoriańskie (czytaj poniżej) za niedawno zmarłego ks. kanonika Józefa Pindla, wieloletniego proboszcza w naszej parafii. Szczegóły w zakładce „Intencje”. Natomiast 07 października o 17.00 w Żarnowie zostanie odprawiona Msza Święta za spokój duszy ks. Józefa z okazji 30 dnia od śmierci i pogrzebu (intencja od Parafian).

 

  1. Od czwartku 01 października rozpoczynamy szczególny miesiąc modlitwy różańcowej.

 

  1. W kalendarzu liturgicznym w tym tygodniu wspominamy: 28.09. (poniedziałek) – św. Wacława http://www.bp.ecclesia.org.pl/sw.waclaw.html; 29.09. (wtorek) – święto świętych archaniołów Michała, Rafała i Gabriela https://pl.aleteia.org/2018/09/29/michal-gabriel-i-rafal-wszystko-co-trzeba-wiedziec-o-archaniolach/; 30.09. (środa) – św. Hieronima https://misyjne.pl/przerwa-artykul/10-cytatow-sw-hieronima-ktore-pomoga-ci-bardziej-docenic-pismo-swiete/; 01.10. (czwartek) – św. Teresy od Dzieciątka Jezus https://www.tereska.pl/zyciorys/;  02.10 (piątek) – świętych Aniołów Stróżów https://glosojcapio.pl/na-teraz/item/294-wspomnienie-aniolow-stozow-2-pazdziernika.

 

  1. W tym tygodniu pierwszy czwartek, piątek i sobota miesiąca. Modlitwa za powołanych i o nowe powołania, szczególnie z naszej parafii, w czwartek w Żarnowie o 17.00. Msze Święte z Komunią św. wynagradzającą w piątek i sobotę: Żarnowo – 17.00, Rzystnowo – 18.15, Koniewo – 19.15. W sobotę w godzinach przedpołudniowych odwiedziny chorych w domach.

 

  1. Dziękuje bardzo za pięknie przygotowany odpust połączony dożynkami w kościele filialnym w Rzystnowie ku czci św. Stanisława Kostki.

 

  1. Przy wyjściu z kościoła proszę przyjąć prasę katolicką („Niedziela” „Dobre Nowiny”, „Królowa Różańca Świętego”).

 

  1. Serdeczne Bóg zapłać za wszelkie dary, ofiary na remont kościołów i funkcjonowanie całej parafii, za bieżącą dbałość o wygląd świątyń wewnątrz i na zewnątrz.

 

  1. 30 czerwca br. została zakupiona działka pod budowę nowego domu parafialnego (plebanii) w Żarnowie na ulicy Podgórnej. Za ofiary indywidualne i na tacę w drugą niedzielę miesiąca wszystkim Parafianom i Przyjaciołom wyrażam wielką wdzięczność. W kolejne drugie niedziele miesiąca (następna 11 października) – do rozpoczęcia budowy – będziemy zbierać większe ofiary na tacę z przeznaczeniem na remonty poszczególnych kościołów (osobno wierni na swój kościół).

 

  1. Informujemy, że Konferencja Episkopatu Polski dokumentem z dnia 28 sierpnia 2020 r. ujednoliciła teksty niektórych modlitw (więcej w załączniku na naszej stronie internetowej i aplikacji mobilnej na smartfony).

 

  1. Życzę błogosławieństwa na cały tydzień. Nasze życie i wszystkie sprawy codzienne zawierzajmy naszym patronom: Chrystusowi Królowi Wszechświata, Matce Bożej Częstochowskiej i św. Stanisławowi Kostce. Pozdrówcie wraz darem modlitwy chorych i wszystkich w domach. Viva Cristo Rey! Niech żyje Chrystus Król!

 

*Msze św. gregoriańskie wzięły swój początek od następującego zdarzenia. Za czasów św. Grzegorza, który żył od 540 do 604 roku, umierał w rzymskim klasztorze św. Andrzeja mnich imieniem Justus. Wyznał on, dręczony wyrzutami sumienia, że wbrew ślubom ubóstwa zachował 3 złote dukaty. Kiedy się o tym dowiedział św. Grzegorz, który przedtem był opatem w owym klasztorze, a obecnie już papieżem, rozkazał wyłączyć owego mnicha ze społeczności braci zakonnych i jako wyłączonego, czyli ekskomunikowanego, traktować w chorobie i po śmierci. Tak się też stało, a mnich Justus wkrótce umarł, gorzko żałując przestępstwa swojego.

 

W 30 dni potem zawołał Papież, pełen litości dla zmarłego, przełożonego klasztoru i rzekł: „Już długo cierpi brat Justus w płomieniach czyścowych, musimy mu naszą miłość okazać, jak tylko możemy, by został z nich uwolniony. Idź więc i od dzisiaj niechaj każdego dnia odprawia się przez 30 dni z rzędu Msza św. za niego, tak by żaden dzień nie minął, w którym by za jego zbawienie nie była złożona Ofiara św.”

 

Kiedy rozkaz Papieża został wykonany, dokładnie w dniu ostatnim, czyli 30-tym, zjawił się mnich Justus jednemu z braci i oznajmił, że jego cierpienia już się skończyły i że został przyjęty do społeczności niebian. „Przez to stało się rzeczą jasną – pisze św. Grzegorz – że zmarły został przez zbawczą ofiarę uwolniony od swej kary”.

 

 

Od tego czasu wytworzył się w Kościele zwyczaj, że wierni zamawiają 30 Mszy św. za zmarłych. Zwyczaj to bardzo starożytny, bo sięgający VII wieku. Te 30 Mszy św. zaczęto nazywać od imienia św. Grzegorza, który je pierwszy kazał odprawić, gregoriańskimi. Kiedy później prywatne objawienia potwierdziły przedziwną skuteczność takich Mszy św., ten pobożny zwyczaj coraz bardziej się rozszerzał. Papieże, np. Benedykt XIII i XIV, wysoko go cenili, wreszcie Święta Kongregacja Odpustów wyraźnie oświadczyła, że „Ufność, którą mają wierni, iż odprawienie 30 Mszy św., tzw. gregoriańskich, za jedną duszę zmarłą ma szczególną skuteczność dla wybawienia jej z czyśćca, jest pobożna i rozumna, a zwyczaj odprawiania takich mszy jest przez Kościół pochwalony”.

 

 

Stąd widzimy, że Msze św. gregoriańskie są to zwyczajne Msze. Ale:

1) odprawiane za jedną i tę samą duszę, a więc nie za kilka;

2) przez 30 dni z rzędu bez przerwy. Można je przerwać tylko w 3 dni Wielkiego Tygodnia, jeśliby kapłan odprawiający Msze gregoriańskie wtenczas nie celebrował. – Nie muszą być odprawiane przez tego samego kapłana, ani przy tym samym ołtarzu, ani też w kolorze czarnym. – Wielka skuteczność gregorianek płynie stąd, że składają się z tak wielu Mszy św., a po wtóre z tej wytrwałości, z jaką przez 30 dni błagamy Boga o wybawienie jednej i tej samej duszy z czyśćca.

W sobotę 5 września 2020 r., podczas Mszy św. sprawowanej w koncelebrze z dwoma kapłanami przy łóżku w domu rodzinnym, w obecności najbliższych, odszedł do Boga ks. kanonik Józef Pindel.

 

Ks. Józef Pindel urodził się 8 maja 1935 r. w miejscowości Naprawa.

Święcenia kapłańskie przyjął 21 czerwca 1964 r.

 

Posługiwał w następujących parafiach:

 

Cybinka                                         01.07.1964 – 01.09.1966 – wikariusz

Jastrowie                                      01.09.1966 – 01.07.1969 – wikariusz

Szczecin, Niep. Serca NMP       01.07.1969 – 16.03.1974 – wikariusz

Wierzbięcin                                  16.03.1974 – 31.10.1978 – administrator

Żarnowo                                       31.10.1978 – 01.07.1991 – administrator

Wyszobór                                     01.07.1991 – 01.07.2012 – proboszcz

Wyszobór                                     01.07.2012 – 15.10.2013 – administrator po ukończeniu 75 roku

Gryfice, Wniebowzięcia NMP   15.10.2013 – 05.09.2020 – rezydent

 

22 listopada 2014 r. mianowany kanonikiem honorowym Kamieńskiej Kapituły Kolegiackiej